Η  ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ  ΜΑΣ

Η Βιβλιοθήκη του 10ου Γυμνασίου Πατρών, μια από τις πρώτες   500 σχολικές βιβλιοθήκες της χώρας μας, χρηματοδοτήθηκε από  το Υπουργείο Παιδείας και  την Ευρωπαϊκή  Ένωση. Υλοποιήθηκε από το έργο «Επίδαυρος» του Πανεπιστημίου Πατρών.

Είναι εξοπλισμένη με ηλεκτρονικό και έντυπο υλικό που υπερβαίνει τους  5000 τίτλους. Είναι μηχανοργανωμένη με το πρόγραμμα   ΑΒΕΚΤ 5  και ταξινομημένη με το σύστημα  DEWEY.  Διαθέτει μηχανή αναζήτησης του υλικού της και πρόσβαση στο INTERNET.

Όσοι επιθυμούν να την επισκέπτονται, εφοδιάζονται μετά από  αίτησή τους με ταυτότητα μέλους, αναγκαία για το δανεισμό. Τα μέλη θα μπορούν να μείνουν και να διαβάσουν στο αναγνωστήριο της βιβλιοθήκης, να φωτοτυπήσουν   κάποιες σελίδες,  να δουν ένα  cd-rom ή μια βιντεοκασέτα. Πρέπει όμως να σέβονται το χώρο, τους κανόνες λειτουργίας της και η συμπεριφορά τους να είναι ευπρεπής.

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

1.     Ανεύρεση βιβλίων μέσα από  Η/Υ.

2.     Δανεισμός  μέχρι 2 βιβλίων την κάθε φορά για 15 ημέρες.

3.     Φωτοτύπηση σελίδων από το υλικό της βιβλιοθήκης με σειρά προτεραιότητας και έως 10 σελίδες τη φορά.

4.     Χρήση του χώρου της βιβλιοθήκης ως αναγνωστηρίου.

5.     Χρήση της βιβλιοθήκης «ως τάξης» και ως αίθουσας προβολής με συγκεκριμένο θέμα μετά από συνεννόηση του καθηγητή του τμήματος και του υπεύθυνου βιβλιοθήκης.

6.     Πρόσβαση σε  cd-rom, βιντεοκασέτες με σειρά προτεραιότητας.

Yποχρεώσεις  των μελών

1.     Τσάντες και μπουφάν μένουν στην είσοδο.

2.     Προστασία των βιβλίων και της κάρτας-μέλους από φθορά.

3.     Σε περίπτωση φθοράς η αντικατάσταση είναι υποχρεωτική.

4.     Πολυτελείς εκδόσεις, περιοδικά, εγκυκλοπαίδειες και λεξικά δε δανείζονται.

5.     Δε δανείζεται επίσης και το ηλεκτρονικό υλικό.

6.     Η αναζήτηση υλικού θα γίνεται μέσω του προγράμματος στον υπολογιστή.

7.     Η ημερομηνία επιστροφής των βιβλίων είναι υποχρεωτική. Σε περίπτωση καθυστέρησης επιβάλλεται πρόστιμο για κάθε μέρα καθυστέρησης. Αν η καθυστέρηση επαναληφθεί και δεύτερη φορά διακόπτεται το δικαίωμα χρήσης της βιβλιοθήκης.

8.     Ο υπεύθυνος Βιβλιοθήκης έχει την αρμοδιότητα να στερήσει το δικαίωμα χρήσης της βιβλιοθήκης σε μέλος λόγω ασυνέπειας και ανάρμοστης συμπεριφοράς στο χώρο της.

9.     Η απώλεια ταυτότητας να δηλώνεται αμέσως στη Βιβλιοθήκη.

10. Δεν επιτρέπεται το κάπνισμα και η κατανάλωση τροφίμων στο χώρο της Βιβλιοθήκης.

11. Στη Βιβλιοθήκη τα μέλη θα μιλούν χαμηλόφωνα, ώστε να μην ενοχλούνται όσοι εργάζονται ή διαβάζουν.

12. Η Διεύθυνση του Σχολείου θα ενημερώνεται για τυχόν παράπτωμα κάποιου μέλους.