Η ΠΑΤΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑΣ

(μια εργασία των μαθητών του τμήματος Γ΄2 - σχολ. έτους 2001 - 2002)

Περιγραφή της πόλης κατά τον περιηγητή Leake που πέρασε από την Πάτρα το 1806:

Στις 29 Μαϊου έφτασε στην Πάτρα, τη μεγαλύτερη πόλη, μετά από τα Γιάννενα.

"... Στην περιοχή της Πάτρας υπήρχαν 130 χωριά. Απ' αυτά, αν εξαιρέσει κανείς τα 40 κεφαλοχώρια με 20-25 σπίτια και δύο τρία μεγαλύτερα, τα υπόλοιπα ήταν τσιφλίκια με 10-20 οικογένειες, και μερικά ακόμα μικρότερα. Ο συνολικός πληθυσμός ζύγωνε τις 10.000 ψυχές. Από τους 10.000 κατοίκους μόνο το ένα τρίτο ήταν Τούρκοι. Υπήρχαν μερικά καλά σπίτια εύπορων Ελλήνων και Τούρκων, αλλά ξεχώριζαν κυρίως οι κατοικίες των Ευρωπαίων προξένων. Τα πλούσια σπίτια είχαν γύρω-γύρω περιβόλι με πορτοκαλιές, ροδιές, συκιές, μυγδαλιές και λαχανικά..."

Κ. Σιμόπουλου, "Ξένοι ταξιδιώτες στην Ελλάδα"

thea-apo-kastro.jpg (56715 bytes)

" ...Στην Πάτρα υπάρχουν ακόμα πολλοί Εβραίοι, που είναι όλοι τους τελωνειακοί υπάλληλοι κι έμποροι στις αγορές και τα παζάρια, καθώς και επιβλέποντες στα ευρωπαϊκά γαλιόνια...."

Εβλιά  Τσελεμπή, "Οδοιπορικό στην Ελλάδα" (1668-1671)

Το 1814 ο Pouqueville διορίστηκε πρόξενος της Γαλλίας στην Πάτρα και άρχισε την περιήγησή του στη νότια Ελλάδα.

" ... Πρώτος σταθμός η Πάτρα. Πληθυσμός 12.000 Έλληνες, 4.000 Τούρκοι

και 17 εβραϊκές οικογένειες. Πρόσεξε ότι πολυάριθμα παιδιά ήταν ραχιτικά."

......................................................................................

kastro-1.jpg (188435 bytes)kastro-promaxonas.jpg (66517 bytes)kastro.jpg (287377 bytes)

Η λαίδη Stanhope μελαγχόλησε στο Μοριά. Από τους ωραίους δρόμους της Βαλέτας στη Μάλτα, βρέθηκε στους λασπόδρομους της Πάτρας. Ωστόσο ο γιατρός της λαίδης Stanhope ένιωθε βαθιά συγκινημένος. "Η καρδιά μου χτυπούσε δυνατά καθώς περπατούσα για πρώτη φορά ανάμεσα σ' ένα λαό που επί 15 χρόνια μελετούσα τη γλώσσα και τα έθιμά του"

O Leake  είδε και το γιγάντιο κυπαρίσσι που θαύμαζαν στην Πάτρα οι περιηγητές των περασμένων αιώνων, όπως ο Wheler. Βρισκόταν ένα, δύο μίλια στα νοτιοδυτικά και είχε περίμετρο 21 πόδια. Μέσα σε 150 περίπου χρόνια  χόντρηνε δύο πόδια.

(σημείωση: η σωστή πληροφορία: το κυπαρίσσι ήταν πλάτανος! ... ) kastro-platanos.jpg (64983 bytes)

Κυριάκου Σιμόπουλου, Ξένοι ταξιδιώτες στην Ελλάδα, 1800-1810

λιμάνι - επικοινωνία με άλλες περιοχές

σχολεία στην Πάτρα  daskalos.jpg (181860 bytes)      δημοτικά τραγούδια για την Πάτρα         Κλέφτες της Αχαΐας